خانه > دسته‌بندی نشده > نسل كشي مردم قره باغ توسط ارمنيها در سال 1992 +عکس

نسل كشي مردم قره باغ توسط ارمنيها در سال 1992 +عکس


در ابتدا لازم میدانم مطالبی را بیان کنم و سپس به اصل ماجرا بپردازم. دیروز در بالاترین لینکی با عنوان کشتار ارامنه توسط امپراطوری عثمانی + عکس منتشر شد و بر خودم واجب دیدم که این نسل کشی که به تلافی از آن نسل کشی انجام شده بود را هم به اطلاع دوستان بالاترینی برسانم . من به هیچ عنوان از جدایی طلبان ترک دفاع و حمایت نمیکنم و این مطلب تنها برای آگاهی دادن نسل کشی مردم بیگناهی است که توسط عده ای بیخرد در آخرین سالهای قرن بیستم انجام شده است .

پس از فروپاشی شوروی دسته‌هاي مسلح ارمني در بامداد 26 فوريه سال 1922 با مشاركت مستقيم لشكر 366 شوروي سابق كه در شهر خان كندي (استپان كرت) قره باغ كوهستاني مستقر بود، به شهر خوجالي كه حدود هفت هزار نفر آذربايجاني در آن سكونت داشتند، حمله كردند. قلدرهاي سركش ارمني با كمك هواداران مزدور خارجي خود، در همين شب با پشتيباني بخش وسيعي از وسايط سنگين نظامي متعلق به لشكر 366، شهر كاملا نابود شده و به آتش كشيده شد. اهالي غيرنظامي و غيرمسلح هدف قتل عام وحشيانه واقع شدند، كودكان، زنان، افراد سالمند و بيمار با سفاكي غيرقابل تصوري به قتل رسيدند. ارمني‌ها در آخرين سالهاي قرن بيستم، جنايت تاريخي ديگري – نسل كشي خوجالي – را پديد آوردند.

 

2duz7ma.jpg

okqv7d.jpg

2hcgors.jpg

2eleg52.jpg

w2lfma.jpg

30as30p.jpg

2vlnzoz.jpg

2a4stpg.jpg

در نتيجه اين جنايت نظامي – سياسي ، 6 خانواده كاملا نابود شده، 25 كودك هر دو والدين، 130 كودك نيز يكي از والدين خود را از دست دادند. 56 نفر از كشته شدگان با درنده خويي و بي رحمي وحشيانه‌اي به قتل رسيدند. آنان زنده زنده در آتش سوزانده شده، سرهايشان بريده شده، پوست بدنشان كنده، چشمان كودكان خردسال از حدقه بيرون آورده شده و شكم زنان حامله با سرنيزه پاره پاره شده بود.

28jglc7.jpg

11ag11s.jpg

65mj9z.jpg

15g9wxy.jpg

2a7gabk.jpg

2iavs6t.jpg

در نتيجه نسل كشي خوجالي 613 نفر كشته شده و 1275 نفر از اهالي به اسارت برده شدند. از سرنوشت 150 نفر از اين اسرا، هنوز نيز اطلاعي در دست نيست. در نتيجه اين فاجعه بيش از 1000 نفر از اهالي غيرنظامي با اصابت گلوله مستقيم، با درجات مختلف بدني معلول شدند. 106 نفر از كشته شدگان، زنان، 83 نفر كودك خردسال و 70 نفر پير كهنسال بودند. 76 نفر از معلولين را پسران و دختران نابالغ تشكيل مي‌دهند.

اعمال ارامنه و هواداران خارجي‌شان در ارتكاب فاجعه خوجالي، ضمن آنكه نمونه‌اي آشكار از نقض وقيحانه حقوق بشر و بي‌اعتنايي بي‌شرمانه به قوانين حقوق بين‌المللي به شمار مي‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آيد، با كنوانسيون ژنو، منشور جهاني حقوق بشر، معاهدات مختلف بين‌المللي درباره حقوق مدني، سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، منشور جهاني حقوق كودكان، منشور جهاني درباره حفاظت از زنان و كودكان در هنگام وضعيت فوق‌العاده و مناقشات و ديگر قوانين حقوقي بين‌المللي ضديت آشكار دارد.

جاي بسي تأسف است كه تاكنون دولت‌هاي متمدن جهان رويكرد صحيحي نسبت به اين فاجعه اتخاذ نكرده و آن را به عنوان نسل كشي به رسميت نشناخته‌اند. در حاليكه بعضي از دولت‌ها با باور به هذيانات تحريف‌كارانه و غير مستدل ازمنيان درباره «نسل كشي» عليه ملت «مظلوم» (!!!) ارمني توسط ترك‌ها در اوايل قرن بيستم، مصوباتي را در اين خصوص به تصويب رسانده‌اند، نسبت به فاجعه نسل كشي خوجالي كه نتيجه مستقيم وحشي‌گريهاي ارمنيان در پايان قرن بيستم  در زماني كه دنياي متمدن سعي در حفظ برتري حقوق بشر دارد – هيچگونه عكس‌العملي نشان داده نشده است.

امروز در شرايطي كه تمام جهان عليه تروريسم به مبارزه برخاسته است، تروريست ارمني نيز مي‌بايد از سوي جامعه جهاني افشا شده و پاسخ شايسته خود را بيابد. فاجعه‌اي كه در تاريخ بيست و ششم فوريه سال 1992 توسط ارمنيان در خوجالي پديد آمد، تنها يك عمل تروريستي عادي نيست، بلكه جنايتي است بي‌سابقه عليه تمام بشريت

این فیلمها را ببینید و خودتان قضاوت كنید

www.sahil.info/khojaly1.avi


www.sahil.info/xoj0.MPG

Advertisements
دسته‌ها:دسته‌بندی نشده
 1. hajiakbari
  اکتبر 28, 2010 در 5:35 ق.ظ.

  مطلب مفید و جالبی بود. جالب است که من از مادربزرگم داستانهای فراوانی در باب جنایات ارامنه و آسوریان در آذربایجان غربی شنیده ام، این ملت مظلوم در همان زمانی که نسل کشی می شده اند مشغول جنایت و نسل کشی در آذربایجان ایران بودند و هزاران ترک و کرد را قتل عام کردند. (مادر مادر بزرگم در آن جریانات بیشتر اعضای خانواده اش را از دست داد.) و شرم آور است که کسی درباره جنایاتی که توسط ارامنه و آسوریان در آن برهه زمانی رخ داده صحبتی نمی کند. اگر نسل کشی بد است- که بد است- باید در همه جا و تحت هر شرایطی محکوم شود نه اینکه یک عده که دست خودشان- یا اجدادشان- به خون آلوده است سعی کنند با مظلوم نمایی تمام مسوولیت را به دوش طرف مقابل بیندازند.

 2. اکتبر 30, 2010 در 2:44 ب.ظ.

  http://www.hajnazem.blogfa.com
  قهرمان جیلولوق

 3. ايراني
  نوامبر 28, 2010 در 3:19 ب.ظ.

  آرتساخ یعنی قره باغ به استناد آمارها و اسناد تاریخی – از جمله آمارهای خود دولت اران یعنی جمهوری آذربایجان و نیز به استناد خودمختاری اعطا شده به ملوک خمسه ارمنی آرتساخ در زمان صفویه و نادرشاه (نگاه کنید به کتاب » تاریخ قراباغ» وزارت خارجه ایران) و به استناد وجود کلیساهای مربوط به قرون چهارم تا سیزدهم میلادی و بعد از آن از جمله دادیوانک و آماراس و گاندزاسار – همواره اکثریت مردمش ارمنی بوده است و همین اکثریت مردم منطقه در سال 1991 هم زمان با اران یعنی جمهوری آذربایجان از شوروی اعلام استقلال نمودند
  حق تعیین سرنوشت ملی یک حق بین المللی مورد تایید است که همین اواخر دادگاه لاهه آن را در مورد کوزوو به رسمیت شناخت
  پان ترکیست های اران با سرکوب اقلیت های قومی خود مثلا سرکوب ایرانی تبارهای تالشی آن کشور مانند مرگ نوروز علی محمد اف فعال این قوم در زندان باکو و نیز قتل عام ارامنه در 1988 در سومگاییت و در گنجه و در 1990 در باکو – نشان دادند که مردم ارمنی آرتساخ یعنی قره باغ حق داشتند برای حفظ امنیت خود و خانواده شان از اران یعنی کشوری که در 1918 نام آذربایجان را از استان ایرانی گرو گرفت – استقلال یابند

 4. ايراني
  ژانویه 2, 2011 در 3:42 ب.ظ.

  آغاز به كار سايت جديد فارسي درباره حقايق قره باغ
  http://www.gharabagh.wordpress.com

 5. احمد
  ژانویه 8, 2011 در 12:50 ب.ظ.

  TA cheshe hamatoon dar biad tatarhaye kasif, naslkoshie aramaneye badbakht tavasote torkie roke yek o nim melion mord vel kardin,be in chasbidin, taze in kos o sherayiam ke chap kardi boro vase ammat bekhun dame adare dastshooyi ke gohesh biad, in naslkoshi naboode too jang boode. key nasle shoma az keshvare azizemoon iran va jahan be kol gandzodaii mishe,shoma azariha chi migin ke na keshvaretoon male khodetoone na zabanetoon,zabanetoon male ma farshast.

 6. کاویان
  ژانویه 8, 2011 در 12:52 ب.ظ.

  آخییییییییییییییییی،دلمان خنک شد.حقتونه :))

 7. ژانویه 23, 2011 در 10:48 ق.ظ.

  آغاز به کار یک سایت و یک وبلاگ فارسی درباره آرتساخ – قره باغ
  http://www.garabagh.org
  http://www.gharabagh.wordpress.com

 8. احسان سجادی
  فوریه 5, 2011 در 6:29 ب.ظ.

  واقعا متاسفم.همه انسانیم.حکومت های پست و غیر مردمی و صاحبان قدرت و آنهایی که ذات حیوانی دارند دست در خون برادران و خواهران ارمنی و ترک کرده اند.آنوقت ما بجای انزجار بدنبال انتقام هستیم.خوب چی گیرمون میاد از کشتن و متهم کردن و نفرت.اون جنازه های مظلوم را ببینید.گناهشون برای کشته شدن چی بوده.اون بچه ها بکدوم گناه باید بمیرن حتی اگر بقول بعضی ها جنگ بوده نسل کشی نبوده.بابا به خودتون بیایید.بخدای بزرگ همه ما از یک نسل آدم هستیم .چرا اینقدر نژادپرستی می کنید.پناه بر خدا

 9. فوریه 7, 2011 در 3:20 ب.ظ.

  آغاز به كار سايت جديد درباره قره باغ
  garabagh.wordpress.com

 10. علی راد
  فوریه 8, 2011 در 11:52 ق.ظ.

  از هرچی نژاد پرسته متنفرم. واقعا دیدن بعضی کامنت ها مایه ی شرمساری ادم از انسان بودنشه

 11. bi taraf
  ژوئیه 11, 2011 در 5:32 ب.ظ.

  man ham az nejad parasti motanafferam valy azeriha va tork ha nejad parast tarinhan.

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: